niedziela, 14 sierpnia 2011

Sztuka dekoracyjna

... czyli art décoratif - ART DECO, styl obejmujący architekturę, malarstwo, meblarstwo, wzornictwo a także modelarstwo, którego wykwit w latach 1920-1940 do dziś zachwyca. Art décoratif, w rozumieniu jakie język polski łączy z urządzaniem wnętrz, termin décoratif nie oznacza w tym wypadku "zdobienia". W swoim czasie nosił wiele nazw: styl 1925, modern style, ultramodern style, styl lat 20, jazz style, zig-zag moderne, styl Poiret, czy styl Chanel.
Fot. ?
Styl ten charakteryzuje się klasycyzującym zgeometryzowaniem i dążeniem do syntetycznego ujmowania form, poszukiwaniem piękna w funkcji przedmiotu użytkowego i jasności przekazu w grafice czy malarstwie.
Źródło: Worldlux
Za artystycznego prekursora, uważa się Charlesa Rennie Mackintosha(współtwórcę i najwybitniejszego architekta tzw. Szkoły z Glasgow).
 NYC Chrysler Building, Żródło: 123rf
Świetny artykuł na temat architektury art deco znajdziecie na blogu Architektura i budownictwo

 Źródło: Gazetomania
Z tego okresu pochodzi też najpiękniejszy motocykl na świecie- powstał w 1936 roku na bazie K.J Hendersona z 1930, a skonstruowany przez O. Ray Courtney’a. Motocykl absolutnie mną zawładnął, jest idealny (choć jak rzucicie okiem na pozostałe jego zdjęcia, śmiesznie się na nim siedzi, ale mogłabym to pominąć ;) ) !!! Mimo, że zaprojektowany 75l at temu wygląda bardzo futurystycznie- to się nazywa design!!

Tomasz M. Kiełkowski artysta, którego prace zgromadzone pod wspólnym tytułem "Przestrzenie Art Déco" wystawiane były 2 lata temu w Galerii Altus sfotografował śląskie kamienice i ich elementy "tworząc przestrzeń przedmiotem, a przedmiot przestrzenią". 

 Autor zastrzega sobie prawo do kopiowania zdjęć, ale dla ciekawych- gorąco polecam!

Tymczasem na allegro znalazłam MEGA fajną konsolę w tym stylu:
Do kupienia TUTAJ od użytkownika: Pherto
Lampę na biurko:
 Do kupienia TUTAJ od użytkownika STARE_LAMPY

Przy okazji wpadł mi w oko sklep CYGAL, w którym można znaleźć cukiereczki- niestety ich ceny.... pozostawiają wiele do życzenia....
Tym inspirującym akcentem życzę słoneczniej niedzieli :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz