sobota, 22 stycznia 2011

Czystość kryształu...

Obietnice... Jedną z nich było nie włączać komputera w weekend, no ale chyba stwierdzam, że jest to mój najgroźniejszy dla zdrowia nałóg ;)

No więc jestem, a skoro jestem - to piszę, a jeśli piszę to o czymś co mnie zaintrygowało...
Dziś będzie to czystość, i to nie byle jaka czystość- czystość kryształów, które otaczają nas w coraz to większym zakresie- biżuteria, lampy, kieliszki.. Moja fascynacja minerałami nie jest już Wam obca- nie znam się na tym, ale oto dziś postanawiam poszerzyć moją wiedzę na ten temat.. Być może też i Waszą :)

Największa rozmaitość kryształów - zwłaszcza tych najcenniejszych: diamentów, rubinów, szafirów - tworzy się ze stopionych skał, czyli magmy. Magma powstaje z oddziaływania skrajnego żaru w rdzeniu ziemi na skały jej zewnętrznego płaszcza, czyli skorupy. Gdy stopiona "zupa atomowa" stygnie i zestala się, dochodzi do formowania symetrycznych trójwymiarowych kryształów.

Pierwsze kryształy, jakie pojawiają się w miarę stygnięcia magmy, to te o najwyższej temperaturze topnienia i stosunkowo prostym składzie chemicznym. Stopniowo tworzą się kolejne minerały, aż pozostają tylko elementy najbardziej złożone. Wraz ze wzrostem ich stężenia i dalszym stygnięciem magmy powstają coraz bardziej skomplikowane kryształy.
Magma, która wydostaje się na powierzchnię ziemi jako lawa, stygnie bardzo szybko i tworzy amorficzną materię zawierającą drobne kryształki. Są to skały wylewne albo wulkaniczne; najpospolitszą z nich jest bazalt. Magma, która znajduje się pod powierzchnią, zestala się wolniej w gruboziarnistą skałę z większymi, wyraźnymi kryształami. Są to skały głębinowe, plutoniczne, magmowe, których najprostszym przykładem jest granit, składający się głównie z kwarcu, skalenia i miki.

Kryształami są np.: rubin, szafir i diament. Ich wagę określamy w karatach.
Karat jest jednostką masy używaną w jubilerstwie do pomiaru masy kamieni szlachetnych
1 karat = 0,2 g
Rubin- jest minerałem o wzorze chemicznym Al2O3  zwanym trójtlenkiem glinu. Jest odmianą korundu o czerwonej barwie (Jednym ze słynniejszych  rubinów jest kamień o nazwie  Rosser Reeves)

 Szafir jest niebieską odmianą korundu (Jeden z bardziej znanych szafirów  to Gwiazda Indii  o masie około 10 dag)


Diament to najcenniejszy kryształ wykorzystywanym w jubilerstwie. Jest minerałem a oszlifowany w odpowiedni sposób znany jest pod nazwą brylantu. Jest najtwardszym znanym materiałem. Do znanych diamentów należy The Cullinan  i Millennium Star.


Z pewnością  do kwestii biżuterii z "pewnymi" kryształami będę chciała jeszcze wrócić, ale póki co spójrzcie jak kryształy (również górskie) hipnotyzują:

Kryształowa jaskinia Meksyk Naica

Kryształ górski

Piękna lampa wykonana z kryształów górskich

Kryształowa armatura łazienkowa Lalique
 Butik Swarovskiego w Tokio


Pewnie i Wy macie mnóstwo kryształów w domu...Chociażby sól kuchenna i za oknem łatki śniegu, którego opady zapowiadają meteorolodzy na bieżący weekend :)

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe informacje! Ja też uwielbiam kryształy wszelkiego rodzaju, szczególnie szafiry i kryształy Swarovskiego. Marzy mi się taka armatura jak na twoim zdjęciu- przepiękna jest! Pozdrawiam, Natalia:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja podobnie chyba uzależniłam się od internetu...Ale jak spotyka się takie blogi, to nie sposób przejść obojętnie. Pięknie to napisałaś, kryształy są fascynujące.Mam ich trochę w domu i chyba będzie ich więcej...

    OdpowiedzUsuń
  3. Chciałbym zwrócić uwagę, że szafiry mogą występować w różnych barwach. Szafiry to korundy Al2O3 o barwie innej niż czerwona(rubiny) i o barwie lotosy(padparadża).

    OdpowiedzUsuń